Junior Davis Cup and Fed Cup 2011 – Day 1 Results

by The Insider on September 28, 2011 · 0 comments

in Junior Tour

Here are the results from the first day of the Junior Davis Cup and Fed Cup 2011

Group A
Great Britain (1) defeated Thailand 3-0
Evan Hoyt (GBR) d. Chayanon Kaewsuto (THA) 60 61
Luke Bambridge (GBR) d. Pruchya Isaro (THA) 76(5) 76(1)
Luke Bambridge/Kyle Edmund (GBR) d. Chayanon Kaewsuto/Pruchya Isaro (THA) 64 62

Canada (8) defeated Germany 3-0
Brayden Schnur (CAN) d. Adrian Obert (GER) 26 75 97
Hugo Di Feo (CAN) d. Maximilian Marterer (GER) 76(4) 76(7)
Hugo Di Feo/Brayden Schnur (CAN) d. Maximilian Marterer/Hannes Wagner (GER) 64 67(5) 61

Group B
Tunisia defeated Japan (4) 2-1
Iskander Mansouri (TUN) d. Takashi Saito (JPN) 16 61 61
Yoshihito Nishioka (JPN) d. Mehdi Abid (TUN) 63 62
Mehdi Abid/Iskander Mansouri (TUN) d. Yoshihito Nishioka/Takashi Saito (JPN) 75 64

France (6) defeated Ecuador 3-0
Quentin Halys (FRA) d. Andres Cabezas (ECU) 63 61
Alexandre Favrot (FRA) d. Jose Chamba (ECU) 62 63
Alexandre Favrot/Quentin Halys (FRA) d. Juan Carvajal/Jose Chamba (ECU) 63 64

Group C
Australia (3) defeated Argentina 2-1
Pedro Cachin (ARG) d. Jay Andrijic (AUS) 76(3) 64
Nicholas Kyrgios (AUS) d. Juan Pablo Paz (ARG) 63 60
Jay Andrijic/Nicholas Kyrgios (AUS) d. Pedro Cachin/Juan Pablo Paz (ARG) 75 64

Israel (5) defeated South Africa 2-1
Igor Smilansky (ISR) d. Matthew Roussouw (RSA) 57 63 75
Or Ram-Harel (ISR) d. Wayne Montgomery (RSA) 64 61
Wayne Montgomery/Matthew Roussow (RSA) d. Or Ram-Harel/Eyal Cohen (ISR) 62 64

Group D
Italy (2) defeated Mexico 3-0
Matteo Donati (ITA) d. Lucas Gomez (MEX) 57 64 61
Gianluigi Quinzi (ITA) d. Ricardo Medinilla (MEX) 63 60
Matteo Donati/Stefano Napolitano (ITA) d. Ricardo Medinilla/Rogelio Siller (MEX) 63 63

Chile (7) defeated Hong Kong, China 2-1
Christian Garin (CHI) d. Chun Hun Wong (HKG) 60 62
Guillermo Nunez (CHI) d. Pak Long Yeung (HKG) 46 76(1) 75
Pak Long Yeung/Chun Hun Wong (HKG) d. Christian Garin/Guillermo Nunez (CHI) 64 64

JUNIOR FED CUP BY BNP PARIBAS

Group A
Mexico (7) defeated Great Britain 2-1
Alejandra Cisneros (MEX) d. Pippa Horn (GBR) 46 63 63
Victoria Rodriguez (MEX) d. Katy Dunne (GBR) 64 64
Beth Askew/Katy Dunne (GBR) d. Alejandra Cisneros/Renata Zarazua (MEX) 36 75 64

Australia (1) defeated Argentina 3-0
Belinda Woolcock (AUS) d. Carla Bruzzesi (ARG) 75 46 86
Ashleigh Barty (AUS) d. Maria Constanza Vega (ARG) 64 60
Ashleigh Barty/Brooke Rischbieth (AUS) d. Stephanie Petit/Maria Constanza Vega (ARG) 60 57 64

Group B
Spain (4) defeated Thailand 2-1
Miriam Civera (ESP) d. Nahathat Khuntaket (THA) 63 64
Sara Sorribes (ESP) d. Kamonwan Buayam (THA) 75 61
Kamonwan Buayam/Nahathat Khuntaket (THA) d. Miriam Civera/Miriam Rosell (ESP) 61 75

Czech Republic (5) defeated South Africa 3-0
Barbora Krejcikova (CZE) d. Madrie Le Roux (RSA) 63 64
Petra Rohanova (CZE) d. Lynn Kiro (RSA) 61 62
Aneta Dvorakova/Barbora Krejcikova (CZE) d. Ilze Hattingh/Madrie Le Roux (RSA) 63 63

Group C
Italy (1) defeated Bolivia 3-0
Camilla Rosatello (ITA) d. Ana Laura Gutierrez (BOL) 60 64
Giulia Pairone (ITA) d. Nabila Farah (BOL) 62 61
Giorgia Marchetti/Camilla Rosatello (ITA) d. Nabila Farah/Ana Laura Gutierrez (BOL) 61 62

Germany defeated Japan (6) 2-1
Antonia Lottner (GER) d. Mami Adachi (JPN) 64 62
Ayaka Okuno (JPN) d. Antonia Lottner (GER) 63 63
Sonja Larsen/Antonia Lottner (GER) d. Mami Adachi/Ayaka Okuno (JPN) 46 76(2) 64

Group D
Canada (2) defeated Chinese Taipei 3-0
Erin Routliffe (CAN) d. Ya-Hsuan Lee (TPE) 62 76(5)
Carol Zhao (CAN) d. Ching-Wen Hsu (TPE) 63 64
Erin Routliffe/Carol Zhao (CAN) d. Chu-Chen Chueh/Ya-Hsuan Lee (TPE) 64 26 75

Brazil (8) defeated Romania 2-1
Cristina Oana Ene (ROU) d. Carolina Meligeni Alves (BRA) 63 61
Beatriz Haddad Maia (BRA) d. Iona Loredana Rosca (ROU) 46 61 63
Beatriz Haddad Maia/Luisa Gerstner Rosa (BRA) d. Nicoleta Catalina Dascalu/Cristina Oana Ene (ROU) 63 62

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: